01 Kvě Pálavské geoještěrky
Možnost mít jen tak volný víkend bez focení mi dlouho nevydrželo a již v neděli jsme vyrazili s geopřáteli na výlet na Pálavu. Počasí od rána příznivě přálo, prvotní myšlenky, zda sebou brát vůbec foťák a téměř veškerou výbavu jsem rychle vypustil z hlavy. Odjezd z Brna byl naplánován na dopolední 10 hodinu a tento čas byl i dodržen. Po E 461 cesta uběhla celkem rychle a my dorazili do Klentnice během půl hodiny. Jen co jsem vylezl z auta, tak mi hlavou probleskla myšlenka, kdy vytáhnout přístroj batohu. Odolával jsem pouze prvních 300 metrů a do batohu se dostal až navečer, případně v nejnutnějších případech abych jej nějakým nedobrovolným pádem nezničil.
Raní myšlenky, zda jej vůbec brát sebou a konečné rozhodnutí, že třeba něco zajímavého nafotím se nakonec vyplatily. Kromě pár snímků jarem provoněných skalnatých svahů Děvína se mi naskytlo tváří v tvář zachytit samečky Pálavských Ješterek zelených (Lacerta viridis), kteří dorůstají délky až 40 cm. A jsou to opravdu krasavci.
Tito kryticky ohrožení plazi se na skalnatých vápencových stráních začínají mihotat jako zelené blesky již s jarními paprsky slunce. Hledají vhodná místa, kde mohou nahřívat od slunce svá krásná zelená tělíčka. Hned první se ukrýval v trávě za křovím, jen pár kroků od cesty směrem od kaple Sv. Antonína na Trůn.
Ta druhá zase prozkoumávala listnaté jižní svahy pod Děvínem, když jsme se vraceli z Děviček do Klentnice. Polehounku našlapovala po listí, aby nevzbudila naši pozornost, avšak bystrému oku neunikla. Úzký paprsek světla mezi větvemi stromu dopadal na její tělíčko a v ten okamžik závěrka fotoaparátu cvakla. Během několika milisekund po tištěných spojích putovaly megabajty dat na kartu a výsledný snímek byl hotov. Dle mého názoru to bylo krásné rozloučení dnešního dne s tímto skvostem naší fauny.
Mezi dalšími druhy fauny a flóry mému objektivu neunikly na Pálavě a v okolí zříceníny hradu Děvičky třeba Střevlík měděný (Carabus cancellatus), Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius L.), Tařice skalní (Aurinia saxatilis), Hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum) nebo Pitulník horský (Galeobdolon montanum). Jako takový bonus na závěr inspirován kamarádem Petrem Bambouskem jsem nahrál krátký zvukový záznam zpěvu ptactva rozléhající se po okolních lesích.
No Comments