Vychytávky nového óem-déčka (1)
550
post-template-default,single,single-post,postid-550,single-format-standard,bridge-core-3.2.0,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,qode-theme-ver-30.6.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.7.2,vc_responsive

Vychytávky nového óem-déčka (1)

Vychytávky nového óem-déčka (1)

Dnes se podíváme na skvělou vychytávku nové E-M1 Mark 3. Jedná se o funkci LV Boost (zesílený náhled), která byla již na předchozím modelu, ale bylo ji možné využívat pouze ručním zapnutím, nebo přenastavováním v menu. Jde o zesílení světla a kontrastu scény na display fotoaparátu, pokud fotografujeme ve tmě, třeba noční oblohu. Byl to skvělý pomocník, abychom byly schopní i se světelným objektivem lépe zaostřit v místech, kde je minimum světla.

U nové Mark 3 se tato funkce vylepšila, nyní její sílu sledujeme přimo v živém náhledu na display. Navíc je možné ji aktivovat pomocí funkčního tlačítka a otočným voličem regulovat ještě jeho sílu, případně zesílený náhled vypnout.

Jak si funkci LV Boost naprogramovat

text

Příběh fotografie

Je neděle, koronakrize v celém světe pokračuje na plné obrátky a můj nový stroj od Olympusu, profi foťák E-M1 Mark III, leží uložený v pohodlí batohu. Říkám si „No, konečně bych mohl v terénu odzkoušet nový foťáček“. Rychle vše potřebné balím do batohu a s plnou polní vyrážím ven. Volba padla na moji oblíbenou orchidejovou louku ve vedlejší dědině, ke které se pohodlně dostanu autem. Když přijedu na místo, trochu mě její stav překvapí.

Na louce. Vsetínsko, Česko; 10. dubna 2020 15:15:00
Technika: Olympus E-M1 Mark III + M.Zuiko 7-14mm/2.8; Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 14 mm, ISO: 64, f/4.5, Doba expozice: 1/320s; spojení 3 expozic +/- 2EV. Manfrotto tripod

Konečně se i zde přihlásilo jaro a vykvetly prvosenky vyšší, i když oproti loňsku jsou výrazně menšího vzrůstu. Mírná zima a dost suché předjaří se podepisuje i na přírodě. Louka je krásně pokosená a mezi nízkou trávou vzpřímeně vykukují petrklíče. Chvilku cvakám s objektivem 40-150mm/2.8 ke kterému mám připevněný i telekonvertor MC-20, ale nakonec jej měním za 12-100mm/4 IS. Připevňuji i externí blesk 700WR, na který mám vyrobený speciální diffuser pro rozptyl a změkčení světla. Cílem dnešního výletu je především odzkoušení této kombinace a jak si blesk správně nastavit.

Přepínám do režimu M (manuál), nastavuji čas na 1/125s a pro větší hloubku ostrosti clonu minimálně na hodnotu f/8, já nastavil f/9. ISO ponechám na mnou používané hodnotě 200. Po zapnutí blesku přepnu mode na FP TTL, zoom nechám na A (automatická změna podle ohniska nasazeného objektivu) a jdu navěc. CVAK…. Moc přepálené. Na blesku provedu změnu kompenzace výkonu do mínusu (-1), aby blejskal slaběji. CVAK…. Teď už je to dobrý, ale to pozadí je tentokrát moc tmavé. ISO zmenším na hodnotu 64. CVAK… teď už je to dobrý 🙂

Jelikož ale fotím ve stínu a v pozadí je vysoce kontrastní scéna lesa, tak hlavní objekt je utopený ve tmě a špatně se mi na něj ostří. V tuhle chvíli přichází na řadu právě funkce zesíleného náhledu. Dlouhým podržením naprogramovaného tlačítka a otočením voliče jej přepnu na hodnotu Zap2. Vše, co bylo ve tmě je najednou krásně vidět. Vím kde přesně ostřím vybraným AF bodem a díky funkci S-AF MF mohu automatické zaostření ručně korigovat.
Veškeré nastavení mám odladěné, teď už jen doupravit kompozici snímku, abych tam dostal i krajinu kolem a můžu se věnovat pouze focení.

Konečně jaro. Vsetínsko, Česko; 7. dubna 2020 11:16:31
Technika: Olympus E-M1 Mark III + M.Zuiko 12-100mm/4 IS; Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 24 mm, ISO: 64, f/9.0, Doba expozice: 1/125s; flash with diffuser. Manfrotto tripod

Doma v postprocesu jsem udělal v Lightroomu lokální úpravy a trochu poladil expozici celého snímku. V Photoshopu pomocí pluginu Viveza, který je součástí balíku DXO Nik Collection, jsem už pouze doladil (saturace, světla, zostření) jednotlivá místa, prostě žádné složitosti.

Když se koukám na výsledný snímek, tak vím že to nebyl zrovna ideální čas. Pro otestování foťáku byl však dostačující a už teď mě napadají další způsoby, jak to nafotit jinak. Tak třeba zase příště.

No Comments

Post A Comment