Manfrotto 055XPROB
297
post-template-default,single,single-post,postid-297,single-format-standard,bridge-core-3.2.0,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,qode-theme-ver-30.6.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.7.2,vc_responsive

Manfrotto 055XPROB

Manfrotto 055XPROB

Stativ je důležitou součástí každého fotografa. Ať se již jedná o focení přírody, městské architektury nebo portrétu. Tedy pokud vše nechceme fotit jen tak z ruky. Ta se třeba u makrofotografie nedá moc využít, i nepatrný pohyb způsobí změnu ostrosti snímku. Dlouhou dobu jsem využíval levnější stativ VELBON CX-444/F. Nevýhodou těchto tripodů tkví hlavně v tom, že nejsou tak konstrukčně vybavené, jak by náročný uživatel požadoval. Jde především o pevné spojení nohou se středovým sloupkem, nemožnost přetočit a nasadit středový sloupek opačným směrem nebo použité nekvalitní materiály (převážně plasty) na samotném stativu.

Dlouhou dobu jsem přemýšlel a hledal informace, jakou kvalitnější náhradu si pořídit. Když jsem byl na foto kurzu IDIFu v Praze, pár přítomných lidí a nakonec i kamarád Petr Bambousek mi doporučili stativ Manfrotto 055XPROB. Zrovna Petr s ním má dobré zkušenosti a nemůže si jej vynachválit. Začínám hledat další dostupné informace a recenze mě jen utvrzuje v tom, že to je jistě dobrá volba. Chvíli váhám, ale nakonec si pro něj takhle v pátek po práci jdu do města, do prodejny Megapixelu. Vstřícná obsluha mi předvádí některé další stativy, odpovídá na mé dodatečné otázky a nakonec si odnáším v krabici zabalenou tuto hračku. Po příchodu domů ji vyndávám z krabice a zkouším, co vše dovede. Základní krabicové balení (obr. 1) obsahuje multijazykovou příručku a dále samotný stativ zabalený do folie, která zabraňuje poničení během transportu.

Na první pohled je hned poznat, že se svojí váhou necelých 2,5 kg to nebude žádné ořezávátko a jsou zde použity především kovové součástky. To mu dodává dostatečnou tuhost a drobný větřík, případně větší zatížení, ho jen tak nepřekvapí. Po prvotním zhlédnutí jej uklízím do krabice a už vyhlížím první příležitost, kdy vyzkouším všechny jeho funkce v praxi a podělím se zde o zkušenosti a dojmy.

Z mého pohledu je stativ Manfrotto 055XPROB Pro kvalitní stativ, nabízející vysokou univerzálnost použití. O víkendu jsem jej vytáhl na první otestování do terénu a byl jsem mile překvapen, jak stabilní je i při větším zatížení, jeho polohovatelností a vychýlení středového sloupku. Ale nebudu zatím zabíhat do detailů, to až později.

Základní data

obr. 1

Již při vybalování stativu z krabice (obr. 1.) jsem si všiml značky, která informuje, že tento výrobek byl vyroben poctivě v Itálii, kde se stativy Manfrotto vyrábějí. Nejde tedy o jakousi slátaninu typu „Made in China“. Díky solidním parametrům (které jsou shrnuty v následující tabulce) se jedná o velmi univerzální stativ, který uspokojí i náročnější fotografy. Hodně lidí ocení fakt, že neobsahuje radiální vzpěry (od středového sloupku k nohám), takže se velmi dobře polohuje jakýmkoliv směrem. V základním balení se dodává bez fotografické hlavy, který je nutno samostatně dokoupit.

Manfrotto 055XPROB Pro

Výška maximální 178,5 cm
Výška ve složeném stavu 65,5 cm
Minimální pracovní výška 10 cm
Počet sekcí nohou 3 cm
Radiální vzpěry od středové tyče k nohám ne
Způsob aretace vysunutých nohou svorky
Možnost otočit středovou tyč vzhůru nohama ano
Zakončení nohou stativu pogumované
Vodováha ano (jednoosá)
Maximální doporučené zatížení 7 kg
Materiál Al – hliník
Hmotnost 2400 g (bez stativové hlavy)

Manipulace se stativem

Vezměme to postupně, a to od středového sloupku až k nohám stativu.

Středový sloupek si zaslouží velkou pochvalu, díky pohodové práci a jeho univerzálnosti. Podstavec pro stativovou hlavu je z masivního hliníku (obr. 2.), ve kterém jsou našroubovány 3 šroubky, které při dostatečném dotažení zajišťují hlavu proti nechtěnému uvolnění. Délka sloupku je 47 cm a lze jej tedy polohovat nahoru a dolů dle potřeby pomocí upínacího šroubu. Sloupek lze navíc ve stejném rozsahu polohovat ve směru horizontálním (obr. 3.), nebo otočeném na opačnou stranu (obr. 4.). Otočení o 90, případně o 180° jde velice snadno, stačí ze spodní části sloupku stlačit zajišťovací pojistku (obr. 5.).

Při sklopení sloupku do horizontální polohy není třeba cokoliv demontovat a sklopení lze zvládnout během několika vteřin. Jen při nasazení vzhůru nohama je nutno ho zcela vyjmout a nasadit ze spodu upínacího šroubu. I tak to má hned několik výhod.

 

  • Nižší pracovní rozměry při snaze o dosažení minimální pracovní výšky.
  • Větší pohodlí a vyšší míra polohovatelnosti fotoaparátu při focení například detailů nízko při zemi (sloupek lze vysunout zcela do strany a fotit tak prakticky „vedle“ stativu“).
  • Daleko vyšší pohodlí při fotografování v zenitu (směrem přímo vzhůru).
  • Při použití horizontální panoramatické hlavy lze snímat i vertikální panorama.

obr. 2

obr. 3

obr. 4

obr. 5

Na druhou stranu je třeba si dávat dobrý pozor na zachování těžiště stativu. Při vysunutí sloupku co nejvíce do strany s nasazeným těžkým fotoaparátem a objektivem se lehce stane, že se těžiště vychýlí a stativ se převrátí na vychýlenou stranu. Toto by vám mohlo nepříjemně zkazit celodenní focení, případně i vytáhnout nemalou částku z vašich financí. V lepším případě za opravu, v tom horším za pořízení fototechniky zcela nové. Tomuto efektu lze předejít tím, že nohy od sebe více roztáhnete a stabilita se zase vrátí. Nevýhodou poté je nižší pracovní výška stativu.

Nohy stativu jsou složeny ze tří sekcí, takže v terénu lze ovládat dvě rychloupínací páčky na každé noze. K nohám navíc nejsou upevněny radiální vzpěry od středového sloupku, takže je lze polohovat zcela nezávisle na sobě (obr. 6.). To se hodí například, pokud fotíme ve svahu, v kamenitém terénu, případně tam, kde je třeba se přizpůsobit podmínkám krajiny.

obr. 6

Jak již znázorňuje výše uvedený obrázek, každou nohu lze nezávisle na sobě úhlově polohovat (od svislé pozice až po téměř 90° úhel) – každá noha má 4 pozice. Při maximálním rozepnutí nohou se pracovní výška může dostat až na zhruba 10 cm. Pro uvolnění a pozicování noh slouží stříbrná klapka v horní části nohy, kterou je nutné zmáčknout, aby se pojistka uvolnila. Naopak, pokud stativové nohy chceme složit směrem ke sloupku, lze je posunovat bez nutnosti namačkávat klapku. Vysunování jednotlivých segmentů nohy a jejich jištění je řešeno rychloupínací svorkou. Nastavení výšky je tedy možné nastavit libovolně dle potřeby.

Pohodlí při přenášení nebo zacházení se stativem zvyšují mechové povlaky, které jsou umístěné na dvou nohách v jejich horní části. To se mi osvědčilo především, když je venku mráz, jako ochrana před studeným kovem. Stativ je navíc opatřen vestavěnou jednoosou vodováhou, která je umístěna na otočné svorce středového sloupku a dále háčkem na zavěšení příslušenství nebo závaží. Ochranu nohou před poničením zajišťují pogumované patky.

Odolnost a tuhost stativu

Stativ Manfrotto 055XPROB Pro je vyroben z hliníkových materiálů a některé dílčí prvky, jako je například rychloupínání, z plastu. Nohy i středový sloupek je kovový, takže nehrozí jeho ohnutí při vysokém zatížení. Kdyby byly i upínací prvky z kovu, jistě by to nebylo na škodu a člověk by byl klidnější. Plast je prostě jen plast. I tak je celková tuhost na velmi dobré úrovni. Maximální nosnost udávaná výrobcem činní 7kg, což je už slušné číslo. Nehrozí tedy, pokud na stativ upevníte hlavu s větší sestavou (např. Canon EOS 1D MarkIV s 400 mm sklem a bleskem), že se rozsype jak domeček z karet.

Testování v terénu

Stativ jsem podrobil zátěžovému testu a otestoval v terénu hned po pořízení. Díky náklonu a rozevření noh do 90° by se dalo se stativem dostat téměř až k zemi. Limitujícím faktorem je délka středového sloupku, ať již dolní nebo té horní části. Pokud je našroubovaná nějaká vyšší stativová hlava, tak se od země s foťákem dostaneme do výšky cca 20 cm a to musí být sloupek ještě v horizontální poloze. Pokud jej necháme v poloze vertikální, budeme někde kolem 50 cm nad úrovní terénu. Pokud se všal chceme dostat k zemi, nezbývá nic jiného než otočit středový sloupek v opačném směru, nebo jeho dolní část která zbytečně překáží zcela odříznout.

[before-after viewer_position=“center“ label_one=“Příprava foto 1″ label_two=“Příprava foto 2″ label_position=“two“]

[/before-after]

Testovaní stativu v terénu, Česko

Hodnocení

Stativ Manfrotto 055XPROB Pro není zrovna levná hračka, jeho pořizovací cena v internetových obchodech se pohybuje kolem 4500 Kč. Navíc k této ceně je připočíst i nějakou částku za stativovou hlavu, která není součástí. Pokud bychom uvažovali o nějaké velmi kvalitní, celková cena se může vyšplhat na 7-10000. Za tuto cenu už však dostanete víc než průměrné zboží. Mezi kladné stránky, které u tohoto stativu shledávám, jsou například maximální pracovní výška 180 cm, snadná manipulace se středovým sloupkem a nezávislé polohování nohou, vysoká nosnost a celková tuhost. Z nevýhod bych zmínil především jeho vyšší hmotnost. 2,5 kg při celodenním nošení je už celkem dost poznat, délka 65 cm při složeném stavu je také už trochu více. Stativ při této výšce, při upevnění k fotobatohu už celkem vyčnívá. Kdyby byl o cca 15 cm menší, nebylo by to na škodu.

Z mého pohledu uživatele mu ale dám velké mínus především pro jeho mechové návleky. Ty by mohly být na všech nohách a po celé délce.

Cesta. PR Hády, Brno, Česko; 15. října 2011 12:30:11
Technika: Canon EOS 500D + Sigma 17-70mm/2.8-4.0; Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 37 mm, ISO: 200, f/10, Doba expozice: 1/160s. Manfrotto tripod

No Comments

Post A Comment