Již od dětství jsem měl k přírodě vždy blízko. Letní dny strávená touláním se po okolních lesích a objevováním jejich tajů se rozrostla o lásku k šutrům, která mi zůstala dodnes. Nejvíce mě fascinovala krása minerálů, především pro svoji barevnou pestrost a nepřebernou variabilitu krystalových tvarů. A právě tento okamžik byl předzvěstí toho, jakým směrem se bude můj profesní život dále ubírat. Tím bylo právě studium geologie se specializací na mineralogii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Psal se rok 2006, kdy v rámci studia na VŠ jsem se více seznámil i s digitální fotografií a jeho využitím pro terénní dokumentaci. Natolik mě zaujala, že ve volném čase se během výprav za kameny začínám okrajově věnovat i fotografování. Ze začátku to byla jen dokumentace lokalit, později se více zaměřuji na samotnou přírodu a zaznamenávám, co mě momentálně při mých expedicích zaujme. A nyní jsem focení zcela propadnul a vytvořil si na ní velkou závislost 🙂
Vlastní vědeckou činnost začínám již během středoškolského studia, kdy ve volném čase spolupracuji s Mineralogicko-petrografickým oddělením MZM v Brně. Roku 2005 uveřejňuji v časopise Národního muzea krátkou nálezovou zprávu o artinitu z Hrubšic, jehož lokalita je prvním výskytem tohoto vzácného hydrokarbonátu Mg na území ČR. Tuto lokalitu podrobně studuji v rámci diplomové práce, jejíž výsledky jsou publikovány v časopise Acta Musei Moraviae – Scientiae Geologicae a na konferenci IMA 2010 v Budapešti pořádanou Mezinárodní mineralogickou asociací. Mezi další účasti na konferencích lze zmínit 3. sjezd geologické společnosti ve Volarech (r. 2007) a Vltavínové setkání 2009 – Týn nad Vltavou. Zde jsem spoluautorem přednášky o výzkumu tektitů v jižním Laosu, jenž jsem v rámci své práce navštívil při expedici v únoru 2010 a v lednu 2023. A to by bylo něco málo o mé osobě.
Když jsem se v roce 2007 začal více věnovat fotografování, tak mým prvním fotoaparátem byl digitální ultrazoom Panasonic Lumix FZ-7. Jak plynul čas, tak stoupaly mé nároky na to, co by fotoaparát měl umět a zvládnout. V létě 2009 jsem jsi proto pořídil svoji první zrcadlovku od značky Canon. Při výběru z jejich portfolia (který byl cenově dostupný) mě zaujal model EOS 500D. Hned na první pohled to byl jasný posun dopředu, jak funkcemi i kvalitou obrazu. Jak ubíhal čas, zvyšovaly se nároky i nabité zkušenosti a já se začal intenzivněji zaměřovat na fotografování přírody.
S odstupem času jsem jej zaměnil za Canon EOS 7D Mark II a rozšířil stávající sadu objektivů o Canon EF 300mm/4 L IS. Veliký zlom nastal v roce 2017, kdy jsem udělal jsem trochu větší změny v obsahu svého batohu a nepotřebných kousků techniky se zbavil. Tento krok odstartovala možnost zapůjčit si od firmy Olympus v té době jejich vlajkový model OM-D E-M1 Mark II. Nejen že jde o menší stroj našlapaný nadčasovými funkcemi, ale pro změnu systému mě vedla i vize rozšíření ohnisek objektivů v kombinaci s úbytkem váhy celé sestavy.
Jakou techniku aktuálně používam si můžete prohlédnout zde.
Potřebujete nafotit kulturní akci, či nějakou společenskou událost. Nebo si nechat udělat pár snímků do rodiného alba, případně pro další prezentaci?
Zalíbila se Vám nějaká moje fotografie a chtěli by ste si ji vystavit v pracovně, nebo kanceláři? Či ji někomu věnovat jako dárek? Objednejte si ji na papíře, nebo plátně v libovolné velikosti.
Nevíte si rady jak na rychlé a pohodlné třídění, či zpracování vašich fotografií?